Kullanıcıların Yaptığı Diğer Aramalar Nedir ve Nasıl kullanılır?

Google’da kullanıcıların yaptığı diğer aramalar terimine neredeyse hepimiz denk geliyoruz. Bu aramalar Google algoritmaları tarafından daha iyi kullanıcı deneyimi sunmak amacıyla kullanıma sunulmuştur ve açmak-kapatmak mümkündür.

Bu tarz sonuçlar, arama yaptığınızda size en yakın diğer sonuçları veya yaptığınız aramalar ile alakalı olarak diğer kullanıcıların arattığı farklı anahtar kelimeleri görmenizi sağlar.

Oldukça faydalıdır ancak bazı kişiler kullanmak isterken bazı kişiler bu tarz sonuçları görmek istememektedir. Öncelikle konuyu detaylı bir şekilde ele alalım ve kullanıcıların yaptığı diğer aramalar algoritmasında karşınıza çıkan sonuçların sizin için faydalarından konuşalım.

Kullanıcıların Yaptığı Diğer Aramalar Nedir?

Bu tarz sonuçlar ile her gün milyonlarca kişi karşılaşır ancak, birçok kişi tam olarak ne olduğunu ve neden karşısına çıktığını bilmemekte. Bazı kişiler bilinçsiz bir şekilde kapatmak istese de faydaları aslında oldukça fazladır. Peki nedir bunun faydaları?

  • Yaptığınız aramalarda çok daha fazla sonuç ve bilgiye ulaşmak için size yol gösterir
  • Tam olarak ne aratacağınızı bilmediğiniz zamanlarda size yol gösterir
  • Akademik bir araştırma veya herhangi bir konuda yaptığınız araştırmalarda çok daha fazla veriye ulaşırsınız
  • Eğer bir makale yazarıysanız, yazmak istediğiniz içeriği çok daha fazla zenginleştirecek ekstra alt başlıkları keşfedebilirsiniz

Örnek vermek gerekirse; aradığımız kelime “hızlı bir şekilde nasıl kilo veririm” olsun. Kilo vermek istediğinizi varsayarak, onlarca makale okuyacak onlarca farklı siteleri ziyaret edeceksiniz. Konudan konuya girecek hatta tam olarak aradığınız içeriğin dışına bile çıkma ihtimalimiz oluyor genelde.

Bu tarz bir arama sonucunda, kullanıcıların yaptığı diğer aramalar veya sordukları sorulara erişerek çok daha net cevaplara çok kısa sürede ulaşabilirsiniz. Bu kelime sonucunda kullanıcıların yaptığı diğer aramalar olarak bize aşağıdaki öneriler sunuldu…

Kullanıcılar bunları sordu ile kullanıcıların yaptığı diğer aramaları birbirine benzetebilirsiniz. Ek olarak kullanıcıların yaptığı diğer alakalı aramalara ulaşmak için sayfada biraz aşağıya inmeniz yeterlidir. Bu kısımda ise bizi aşağıdaki gibi terimler karşıladı.

Google’da kullanıcıların yaptığı diğer aramalar

Yukarıda verdiğim örnekler aslında bu terim ile alakalı olarak yapılan aramaların ta kendisidir. Ancak bazı aramalarda direk ilk sayfada bu bilgi kutucuğu bizi karşılar.

Direk olarak “Kullanıcıların yaptığı diğer aramalar” konusunda bir araştırma yapalım. Bahsettiğimiz bilgi kutucuğu bizi burada karşıladı ve görselini aşağıya ekledim.

Şunu öğrendik ki aslında bu terim büyük bir çoğunluk tarafından “Trend aramalar” olarak da sorgulanıyormuş. Birçok farklı fikir karşımıza çıktı. Şimdi bilimsel bir makale araştırdığınızı düşünün. Tek bir terime odaklanmak yerine birçok fikir araştırmanızı çok daha kuvvetli bir hale getirir ve çok daha iyi sonuçlar alırsınız.

Trend aramaları kapatmak için ise hemen sağ üstteki çarpı işaretini kullanabilirsiniz.

Kullanıcılar Bunları da Sordu Kısmı Nedir?

Farklı bir örnek daha vermek istiyorum. Mesela aradığımız terim “SEO Hizmeti” olsun. Bu terimde direk olarak bizi kullanıcıların aradığı diğer kelimeler bilgi kutusu karşılamadı ancak benzer olan “Kullanıcılar bunları da sordu” kısmı karşımıza çıktı. Örnek görsel;

Tam olarak bu makalemizin başlığı ile alakalı bir sonuç aslında. Bu tarz sonuçlar Google aramalarda bizi 3 farklı başlıkta karşılar. Bunlar;

  • Kullanıcıların yaptığı diğer aramalar
  • Kullanıcılar bunları da sordu
  • İlgili aramalar

Daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa veya sorularınız varsa lütfen yorumlarda bahsedin. Görüşmek üzere 🙂

Paylaş:

Diğer Blog İçerikleri

SEO Teklifi Alın