Topikal Otorite Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SEO kavramı içerisinde birçok kavram var. Sektör geliştikçe, güncellemeler sağlandıkça ve Google çalışma stratejilerini geliştirdikçe yeni kavramlar veya eskiden geçerli olan bazı kavramlar daha fazla gün yüzüne gelmeye başlıyor. Bunlardan biriside topikal otoriter (Topichal Authority) kavramıdır.

Topikal otorite kısaca, sitenin ana konusu anlamına gelmektedir. Bir SEO hizmeti veren bir ajanssanız, bu konuyla alakalı otoriteyi sağlamak anlamına gelir. Gümüş ürünleri satan E-ticaret sitesi iseniz, aynı şekilde bu konuyla alakalı otoriteyi sağlamak anlamına gelir. Bunu sağlamak içinde site içinde kapsamlı çalışmalar yapılır.

Topikal Otorite Nasıl Kazanılır?

Topikal otorite kazanmak bazıları için çok karmaşık gelebilir. Artık sektör bambaşka bir hal alıyor ve bu otorite Google için gerçekten önemli. Herkesin konusuna bağlı kalmasını istiyor. Bir SEO ajansının, haber tarzı içerikler paylaşmasını hiç sevmiyor. Sadece SEO ve alakalı içerikler paylaşılması ve yazılması isteniyor. İşte topikal otorite tam olarak budur. Hangi konuda bir siteye sahipseniz, sadece o alana yönelik içerikler yazmalı, sayfalar oluşturmalısınız. Konu dışına çıktığınızda ve çok yükseldiğinizde ise aşağıdaki tablo iler karşılaşırsınız;

Özellikle Mart ayındaki Google güncellemeleri sonucunda bu tabloyu çok fazla site görmeye başladı. Bunu görenlerin büyük bir oranı ise genel blog sahibi kişilerdi. Ne yazık ki sadece arama motorlarına yönelik içerik üretme sorununa daha fazla ceza gelmeye başladı. Niş ve otorite sağlamış web siteleri ise bu güncellemeden ya etkilenmedi yada yükselme gösterdi.

Topikal otorite kazanmak aslında basit ancak süreç isteyen bir durum. İyi bir strateji belirlemek ve buna bağlı ilerlemek son derece önemli. Bu konuda örnek vermek istiyorum ancak ben SEO ajansı üzerinden örneklendireceğim…

Öncelikle ihtiyacımız olan bazı araçlar var. Semrush, People Also Asked, Ahrefs gibi araçları kullanabilirsiniz. Nişimizle alakalı bu araçlar aracılığı ile araştırma yapıyoruz. Ben SEO ajansı ile alakalı bir araştırmayı Semrush üzerinden yaptım.

Burada nişimizin bağlı olduğu konuları ve alanları görüyoruz. İşte teknikler bu yapı yolu izlenerek uygulanacak. İçerikler ve sayfalar oluştururken bu tarz bağlı konuları işleyerek her birini alakalı olduğu taktirde dahili bağlantılar ile zenginleştirmeniz gerekecek. Böylelikle ilerleyen süreçte çok sağlam bir konu otoritesi yani topikal otorite sağlamış olacaksınız.

İlerleyen süreçte güncellemelerden etkilenmemenin en önemli ayrıntılarından birisidir. Tabiki kaliteli içerik üretmeniz gerektiğini söylemiyorum bunu zaten bilmeniz gerekiyor.

Ek olarak birde People Also Asked kullanarak bir araştırma yapalım. Bu araştırmada kullandığım site alsoasked.com;

Bu kısımda da böyle bir tablo ile karşılaşıyoruz. Bu tabloda her bir başlığı bir konuda işlemeye veya hepsini ayrı ayrı işlemeye gerek yok. Birbirleri ile bağlantılarını bulup ayrı başlıklarda incelemeye değen konuları ayrı başlıklarda, aynı başlık altında alt başlık olarak işlemeniz gerekenleri de uygun şekilde nasıl kullanacağınızı kendiniz bulmalısınız.

Analizler ve sektöre olan hakimliğiniz arttıkça bu konuda sorun yaşamayacaksınız. Sitenizde bir konu hakkında ne kadar fazla bahsedersiniz, otoritenizi o kadar sağlam ve etkili kurmuş olursunuz.

Topikal Otorite Neden Önemli?

Rahatlıkla söyleyebilirim ki aslında olması gereken budur. Topikal otorite, bir kişinin nişi hakkında ne kadar bilgili olduğunu gösterir. Mantık şudur, bir konuda hakkında ne kadar fazla yazı yazarsanız, o konuyu o kadar biliyorsunuz demektir. Bilmiyorsanız da yazarken zaten öğrenirsiniz. Siz SEO konusunda ne kadar fazla yazı yazarsanız, her konuya değinirseniz, gerçekten bilginiz aynı oranda gelişir.

İşte Google artık sektörlerde bilgili ve yetkin siteleri öne çıkarmak istiyor. Topikal otorite bu kısımda görev görüyor. Bunları ayırt etmek için konu otoritesini kullanıyor ve yüksek olanlara daha fazla değer veriyor. Çünkü bu sitelerin sahipleri konu ile alakalı daha fazla bilgiye sahip ve bu nedenle daha doğru net bilgiler sunuyor imajı oluşturuluyor. İşte olay tam olarak budur.

Burada size topikal otorite ile alakalı strateji ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini paylaştım. Aynı stratejileri uygulamak zorunda değilsiniz. Geliştirerek, kendinize özgü muhteşem bir konu otoritesi kurma yolu oluşturabilirsiniz.

Daha fazla SEO stratejisi için, blogumu incelemeyi unutmayın.

Diğer Blog İçerikleri

SEO Teklifi Alın